Petra Soukupová

Narozena 1982, vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Od roku 2011 působí jako dramaturgyně seriálu Ulice, scenáristicky se podílela na sitcomu Comeback (2008–2010) a seriálu Kosmo (2016). Je autorkou pěti knih pro dospělé (K moři, Zmizet, Marta v roce vetřelce, Pod sněhem a Nejlepší pro všechny) a dvou  pro děti (Bertík a čmuchadlo a Kdo zabil Snížka?). Od roku 2009 pravidelně přispívá do tematických povídkových antologií nakladatelství Listen, povídky píše i pro přílohy deníků a časopisy. Svými texty je zastoupena také např. v antologiích Miliónový časy a Praha noir.
Na rok 2018 se připravuje film Na krátko podle scénáře Petry Soukupové v režii Jakuba Šmída. Autorka začíná pracovat také na scénáři podle románu Pod sněhem (režie Jitka Rudolfová).
Za svůj prozaický debut K moři získala Cenu Jiřího Ortena, byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a cenu Magnesia Litera. Scénářem k povídce Na krátko (později zařazené do knihy Zmizet) získala třetí místo v soutěži Cena Sazky za nerealizovaný scénář a ukončila jím studium na FAMU. Druhá kniha, triptych povídek Zmizet, byla rovněž nominována na Cenu Josefa Škvoreckého a v roce 2010 získala v rámci cen Magnesia Litera hlavní ocenění – Kniha roku.
Knihy Petry Soukupové patří k bestsellerům českého knižního trhu, triptychu Zmizet se prodalo více než 35 000 výtisků. Celkem je v České republice prodáno zhruba 80 000 výtisků knih Petry Soukupové.
Knihy Zmizet a Bertík a čmuchadlo byly vydány také jako audioknihy (OneHotBook) a připravují se další.
Autorčiny knihy vyšly v překladech v sedmi zemích: ve Slovinsku, Polsku, Itálii, Bulharsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině a Maďarsku; práva jsou prodána také do Srbska, Makedonie a Albánie. Oblíbenou autorkou je zejména v Polsku, kde jí vyšly již tři knihy, a to v nakladatelství Afera. Další se připravují.
Petra Soukupová žije a pracuje v Praze.